Chancellor's Award Recipients

No higher honor can be accorded a faculty member or administrator than the prestigious Chancellor's Award. Instituted in 1972 by the State University of New York, the Chancellor's Awards recognize exceptional contributions to the University by dedicated professionals. Hudson Valley Community College is committed to the ideal of teaching as the benchmark by which an institution is evaluated. We are extremely proud of the accomplishments of these individuals.

Chancellor's Award for Excellence in Teaching

School of Business

1991: Louis A. Rosamilia, Accounting
1994: William L. Staats, Accounting
1998: M. Terri Pennisi, Marketing
2012: William J. Eckert, Business Administration
2012: Andrew Hurd, Computing and Information Sciences

School of Engineering and Industrial Technologies

1990: John L. Nagi*, Electrical Engineering Technology
2009: Dr. Christopher McNally, Automotive, Manufacturing, and Electrical Engineering Technologies
2013: Gerard M. McEneaney, Building Systems Technology
2014: William W. Darling, Civil, Construction, Industrial and Mechanical Technologies 

School of Health Sciences

1973: Janet Fahey*, Nursing
1975: Elizabeth A. Rowe*, Anatomy and Physiology
1986: Catherine Davis, Dental Hygiene
1986: Barbara M. Houser, Dental Hygiene
1991: Dr. Sally McLaughlin Bauer, Biology
1992: Deborah N. Halacy, Biology
1997: Leona A. Bishop, Nursing
1997: Denise Y. Friedman*, Biology
2000: Sheila M. Hughes, Medical Imaging
2001: Dr. Linda Adamchak, Biology
2005: Sandra Galligan, Nursing
2009: D. Elaine Reinhard, Mortuary Science
2010: Judith DiLorenzo, Dental Hygiene
2011: Karen Palleschi, Dental Hygiene
2013: Marianne Belles, Dental Hygiene
2014: Kimberly Z. Bryant, Dental Hygiene
2015: Dr. Elizabeth A. Riccio, Dental Hygiene

School of Liberal Arts and Sciences

1973: Warren Joscelyn*, Mathematics
1975: Cecelia M. Jorgensen, Chemistry
1977: Oscar H. Godin*, Math and Engineering Science
1978: John Murray, Mathematics Science
1979: Maureen P. Hood, English
1980: Jay A. Gorham, Mathematics
1986: Ronald E. Dow, Criminal Justice
1989: Joseph Caruso, Criminal Justice
1989: Brian McCabe, Human Services
1989: Dr. Norman Swanson, Mathematics
1990: Damian Nichols, Physics
1991: Dr. Ruth E. Waller, Human Services
1992: William G. Muller, Humanities
1992: Joan E. Shack, Mathematics
1992: Anthony W. Walsh*, Behavioral and Social Sciences
1993: Dale B. Bryant, Mathematics
1993: John H. Nickles, Chemistry
1993: Dr. Richard A. Platt, Human Services
1994: Mary DeBey, Early Childhood
1994: Carol H. Karpien, English
1994: Ronald J. Karpien, Physics
1995: Charles H. Ostrander, Physics
1995: Vivian A. Tortorici, English
1996: Nancy Howe-Ford, Social Sciences
1996: Thomas P. Rogan, Physical Education
1996: James Zubrick, Chemistry
1997: Ann Marie Murray, Mathematics
1997: Peter L. Sanzen, Criminal Justice
1998: Mary Ellen Deighan, Human Services
1999: Nancy Cupolo, Early Childhood
1999: Jai N. Misir, English
2000: Ronald R. Mulson, Jr., Behavioral and Social Sciences
2001: Dr. Mary M. Gillespie, Human Services
2002: Cherie Pash-Corr, Mathematics and Science/Engineering Science
2002: Mary A. Herlt, Biology, Chemistry and Physics
2003: Elaine Brooks Rinaldo, Mathematics
2003: Dr. Wilson Crone, Biology
2003: Kathryn Sullivan, Criminal Justice
2004: Diane Jasinski, Mathematics and Science
2005: Donald Heckelman, Mathematics and Science/Engineering Science
2005: Maryanne Pepe, Human Services
2006: Thomas Lail, Fine, Studio and Performing Arts
2006: Doris Schoonmaker, Mathematics and Science/Engineering Science
2007: Dr. Laura Ann Mastrangelo, Biology, Chemistry and Physics
2007: Dr. Mark D. Tenney, Mathematics and Science/Engineering Science
2008: Dr. Maria Palmara, English, Foreign Languages and English as a Second Language
2009: Ellen A. Laird, English, Foreign Languages and English as a Second Language
2009: Dr. Jacob M. Silvestri, Physical Education
2010: Anne Dearing, English, Foreign Languages and English as a Second Language
2010: Scott Hathaway, English, Modern Languages,and English as a Second Language
2010: Susan Kutryb, Mathematics and Engineering Science
2010: Daniel Polak, History, Philosophy and Social Sciences
2011: Beth Ernest, Mathematics and Engineering Science
2011: Dr. Todd Wysocki, History, Philosophy and Social Sciences
2012: Rachel Bornn, English, Modern Languages,and English as a Second Language
2012: Michele Catone-Maitino, History, Philosophy and Social Sciences
2013: Andrew Schott, History, Philosophy and Social Sciences
2014: Marina Gore, English, Foreign Languages and English as a Second Language
2015: Mary M. Evans, English, Foreign Languages and English as a Second Language
2015: Mary Elizabeth Hampshire, Math and Engineering Science
2015: Eileen M. Mahoney, Teacher Preparation
2016: Michelle Bannoura, History, Philosophy and Social Sciences
2017: Tara A. Fracalossi, Fine Arts, Theatre Arts and Digital Media
2017: Joseph M. Stenard, History, Philosophy and Social Sciences
2018: Rosanne M. Raneri, Fine Arts, Theatre Arts and Digital Media

Educational Opportunity Center

1990: Roberta Patterson, Academics
2001: Melanie F. Bleich*, Academics
2003: Susan Hoff-Haynes, Academics
2005: Carol Wilber, Academics

Chancellor's Award for Excellence in Adjunct Teaching 

School of Business

2014: Mathew L. Cantore, Computing and Information Sciences

School of Health Sciences

2014: Jeffery V. McMinn, Dental Hygiene

School of Liberal Arts and Sciences

2018: Richard E. Jackson, Jr., Mathematics and Engineering Science

Chancellor's Award for Excellence in Faculty Service

2005: Carol McCarthy, Center for Effective Teaching
2009: Lois Ann Terry, Instructional Support Services and Retention
2011: John Kennedy, Individual Studies and Liberal Arts
2011: Dorothy Reynolds, Fine Arts, Theatre Arts and Broadcast Communications
2012: Donald C. Frament, Instructional Support Services and Retention
2015: Dr. Christine LaPlante, Civil, Construction, Industrial and Mechanical Technologies
2015: Vonnie Jane Vannier, English, Foreign Languages and English as a Second Language
2016: Janice Hindes, Individual Studies
2016: Rosemary Schultz, School of Business
2018: Katie M. Pawloski, Nursing
2018: Anthony L. Podlaski, English, Foreign Languages and English as a Second Language

Chancellor's Award for Excellence in Librarianship

1983: Christine Root, Librarian
1989: Susan Blandy, Librarian
2006: Robert G. Matthews, Associate Professor/Faculty Librarian

Chancellor's Award for Excellence in Classified Service

2009: Jeanne Petropol, Secretary I, History, Philosophy and Social Sciences
2010: Kathleen Woods, Secretary II, Office of the Vice President for Administration
2011: Tina Maloney, Secretary I, Physical Plant
2012: Patricia J. Kaiser, Data Analysis Coordinator II, Library
2013: David S. Plunkett*, Campus Security Officer, Public Safety and Security
2014: Deborah J. Gardner, Communications and Marketing
2015: George W. Hastings, Custodial Department
2016: Jennifer Acker, Senior Clerk, Library
2017: Alice M. Busman, Program Assistant, Fine Arts, Theatre Arts and Digital Media
2018: Debra A. Larkin, Community and Professional Education

Chancellor's Award for Excellence in Professional Services

1977: James E. Sharp*, Vice President and Director, Educational Opportunity Center
1981: Joseph F. Marcelli, Dean, Health and Physical Sciences
1985: Lawrence Berk*, Associate Director of the Learning Resources Center
1988: Donald Bowman, Dean of Enrollment Services
1989: C. Frederick Zipprich, Dean, Engineering and Industrial Technologies
1990: Holly Christensen, Dean of Continuing Education
1991: D. Ruth DeMartino, Coordinator of Service Programs, Educational Opportunity Center
1992: James J. LaGatta, Dean, School of Liberal Arts and Sciences
1993: Joel R. Fatato, Chief Fiscal Officer
1994: Mary M. Giles, Dean, Health Sciences
1995: Susanne K. Stark, Professor/Chairperson, Business Administration
1995: Kathleen E. Quirk*, Director, Office of Testing, Advisement and Academic Placement
1996: Dr. Lucille A. Marion, Vice President and Executive Director, Educational Opportunity Center
1997: Mark C. Schmiedeshoff, Career Planning and Placement
1998: Dennis L. Nagi, Professor/Chairperson, Humanities and Modern Languages, Behavioral and Social Sciences
1999: Donna Murray, College Nurse
2000: Bette H. Frisino*, Registrar
2001: Louis Coplin, Director of Student Life
2002: Karen H. Nash, Associate Professor, Department Chairperson, Human Services
2002: Pablo Negron, Director, Disability Resources
2003: Beverly Bardequez, Enrollment Services Manager, Educational Opportunity Center
2004: Philip Brown, Professor, Department Chairperson, Physical Education
2004: Christine A. Helwig, Director, Community and Professional Education
2005: Sherri Mackey, Associate Director and Coordinator for Business Services, Educational Opportunity Center
2005: Andrew Marrochello, Director, Athletics
2006: Dr. Dicey O'Malley, Department Chairperson, Nursing
2006: Kathleen Petley, Registrar
2007: Susan Gallagher, Director, Distance Learning
2007: Dr. Kathleen Sweener, Director, Student Development
2008: Jeanne Kelleher, Assistant Professor/Department Chairperson, Medical Imaging
2008: Marilyn Shapiro, Coordinator of Program Development and Research, Educational Opportunity Center
2009: Mary Claire Bauer, Director of Admissions
2009: Dr. Ann Geisendorfer, Associate Professor/Department Chairperson, Criminal Justice, Forensic Science and Public Administration
2010: Larry Ellis, Associate Director, Student Development
2010: Deborah Shoemaker, Director, Community and Professional Education
2011: Robert Racette, Director of Instructional Technologies and Viking Video Technologies
2012: Suzanne B. Brownrigg, Director, High School Programs and Educational Outreach
2012: Diane Teutschman, Advising Specialist, Teacher Preparation
2013: Dr. Margaret M. Geehan, Dean, Schools of Health Sciences and Liberal Arts and Sciences
2013: Anne F. Minehan, Associate for Academic Planning, Assessment, Research and Accreditation, Office of the Vice President of Academic Affairs
2014: Eric J. Bryant, Communications and Marketing
2014: David C. Clickner, Learning Centers
2014: Brenda L. Hazard, Dwight Marvin Library
2015: Erin M. Hatter, Office of the Vice President for Academic Affairs
2015: William E. Jojo, Jr., Information Technology Services
2015: Julie A. Panzanaro, Admissions
2015: Zachary T. Yannone, Office of Special Events and Facilities Utilization
2016: Linda Ryder, Senior Instructional Designer, Distance Learning
2017: Melissa M. Coon, Associate Director of Admissions
2017: Ian M. LaChance, Assistant Registrar
2017: David E. Scott, Jr., Associate Registrar
2018: DeAnne Martocci, Center for Access and Assistive Technologies

Chancellor's Award for Excellence in Scholarship and Creative Activities

2011: Joseph Cardillo, English, Foreign Languages and English as a Second Language

*deceased